Новости школы

Етапи дорослішання хлопчиків

Виховання хлопчика має свої особливості і це не просто блакитний колір коляски, машинки, конструктори, секція з футболу чи карате, а й знання батьками основних періодів розвитку хлопчика та розуміння на що в кожному із періодів важливо акцентувати увагу.

Особливий зв'язок з матір'ю.

      З народження і до року хлопчикові властива сильна емоційна прив'язаність до матері або до того, хто за ним доглядає: таким чином малюк безпечно пізнає світ, отримує любов, ніжність, турботу і благополуччя. Зараз у мами є можливість налаштувати його на життя як на довгу і захоплюючу подорож.

Батько, як Носій Закону.

         З двох років у життя хлопчика активно вливається тато. Його завдання і функція допомогти дитині пізнати закони, за якими живе соціум, навчити його реагувати на світ в залежності від ситуації, внутрішніх і зовнішніх кордонів, моральних цінностей і правил існування в соціумі: звичайно, мама залишається важливим і потрібним об'єктом у житті дитини, але прихід батька, фактично відділяє нерозривний зв'язок матері і малюка і ставить перед ним нові завдання розвитку. Акуратно і поступово до віку 6 років, дитина здобуває знання про світ, має власний досвід взаємодії з ним, «відліплюється» від матері, вміє дотримуватися правил,  які заклав батько, стримувати власні бажання, планувати свої дії і нести відповідальність за їх результат, уміти любити, дружити, приймати свої можливості і неможливості, і багато чого іншого, що описано в статті «Як правильно любити дитину»

 Ідентифікація.

      Дуже добре, якщо Батько став авторитетом і дитина пишається, трохи ідеалізує і дуже хоче бути схожим на «Самого сильного, найрозумнішого і найкращого тата на Світі». Це дасть йому можливість і бажання стати схожим на тата, а значить прийняти свою стать і його атрибути з радістю. У 6-7 років у хлопчика міцніє бажання бути чоловіком. Це поняття обростає все новими і новими рисами і відтінками. Образ себе як чоловіка стає більш чітким. Він все більше придивляється до інтересів і вчинків батька. Якщо з якоїсь причини тато не може дати дитині повноцінний і постійний приклад чоловіка, символічну функцію "батька" може замінити тренер, репетитор, куратор, керівник гуртка, який буде викликати довіру у вашої дитини і до думки якого він буде прислухатися.
Цей період також сприятливий для отримання інтелектуальних знань дитини і розвитку його індивідуальних здібностей. Діяльність хлопчика все більше набуває характеру навчання, а ігрова діяльність відходить на другий план. Прихильність до батька і матері витісняється авторитетом вчителя.

 Підлітковий бунт.

       Наступним переломним моментом стає підлітковий вік. З його початком поступово, іноді різко і бурхливо, фізіологія хлопчика бере верх над правилами, законами, батьківськими і учительським установками. Дуже важливим є час, коли підліток починає бунтувати і сперечатися з татом, мамою та іншими дорослими. Якщо Ви це помітили, - не турбуйтеся, скоріше навпаки, прийміть вітання - це Чоловік у Вашому, ще недавно маленькому хлопчику, заявляє про себе. Нормальним у цьому віці є «скочування» у навчанні, зміна зовнішнього вигляду. іноді навіть на "кричущий", щоб привернути увагу, виникнення почуття самотності і відчуття, що підлітка не розуміють. Не панікуйте, а перегляньте своє спілкування, це вже не дитина, з ним потрібно рахуватися, але це ще й не доросла людина, а значить він як і раніше потребує Вас, але  не хоче в цьому зізнаватись і приймати допомогу, тому доріжку до підлітка доведеться шукати Вам. Також необхідно пам'ятати, що у дошкільника основна діяльність гра, у молодшого школяра - навчання, а у підлітка - особистісно-інтимне спілкування з однолітками. Це головне завдання віку, а не примхи знахабнілого чада. Зараз він скидає всі авторитети дорослих, протестує проти правил, переглядає розуміння дружби і любові. У сучасних дітей у цьому віці трапляється перший сексуальний досвід.

Завершення процесу статевої ідентифікації і пошук індивідуаліції себе як Чоловіка.

      Пройшовши непростий шлях "знищення" ідеалів і авторитетів, коли вже все близькі змирилися, з ти, що «тепер він такий» - хлопчик заспокоюється. Тепер це юнак. І для нього починається (16-18 років) ще один відповідальний етап - пошук авторитетних осіб. Гормони вляглися і розум знову прояснився. Юнака хвилюють глобальні проблеми суспільства і світу, він пізнає глибинні значення понять, готовий інтелектуально дискутувати, аргументовано відстоювати своє ідеалістичне сприйняття і шукати спілкування з чоловіками, щоб «приміряти» на себе їх особистість. Якщо раніше Батько встановлював закон і правила, то тепер завдання юнака створити свою власну галерею правил та цінностей.
        Якась частина, взятих ззовні стратегій, відвалиться, якась проросте в особистості і наповниться індивідуальним сенсом і значеннями. Це етап становлення не просто статевої ознаки, а суті понять "Чоловік" і "Батько". До речі, свого власного батька юнак поважає, і більше з ним не сперечається. Він спокійно сприймає, що тато має свою точку зору, яка відрізняється від його особистої. Поряд з татом з'являються інші значущі чоловіки, які є, часом навіть не підозрюючи про це, суб'єктами, що допомагають юнакові сформувати свою ідентичність та індивідуальність.

Made on
Tilda